Okul Çağı Beslenme

 

Merhabalar. Ben Sümeyra ÜLKER. Konya Özel Anıt Hastanesinde Diyetisyen olarak görev yapmaktayım. İstanbul Haliç Üniversitesi mezunuyum. Okul çağı beslenme konusunu anlatacağım.

Öğrencilerin okul başarısının yanı sıra büyüme gelişmeleri ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Bunun için öğretmenlerin ve ailelerin çocuklara destek olmaları gerekmektedir. Okulda öğretmenlerin yapacağı çalışmalar çocukların sağlıklı beslenmelerini olumlu yönde etkileyebilir. Bunlardan öncelikle çocukların kahvaltı yapıp yapmadığı sorgulanabilir. Onun dışında çocukların boy kilo artışı düzenli kontrollerle sağlanabilir. Beslenme çantasında sağlık bakanlığının belirlediği menüler uygun menülerin hazırlandığı kontrol edilebilir. Okullarda yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili etkinlikler yapılarak çocuklara bu alışkanlık kazandırılabilir.

Okul çağı çocuklarda sağlıklı beslenme şu şekilde olmalıdır.

Öncelikle dört ana besin grubu dediğimiz besin grubundan çocuklar gün içinde tüketmelidir. Bu grup et ve et ürünleri dediğimiz ; kırmızı et , beyaz et , balık eti gibi ürünlerin gün içinde mutlaka tüketilmesi gerekir. Onun dışında süt ve süt ürünleri çocuklara verilmelidir.

Bir diğer grubumuz sebze ve meyve grubu gün içinde dört beş porsiyon kadar hem sebze hem meyve grubundan yeterli şekilde vitamin ve mineral açısından destek sağlanması için alınmalıdır.

Diğer bir grup ise tahıllar grubu. Bu da yine ekmek ve diğer ürünlerin girdiği gruptur. Ekmek , makarna , pilav ,  çorba gibi yiyeceklerin bulunduğu gruptur. Bu besinlerden yine gün içerisinde sekiz on porsiyona kadar tüketilebilir.

Bunun dışında kalsiyum açısından zengin besinler çocukların kemik sağlığı açısından önemlidir. Sabahları düzenli bir kahvaltı çok önemlidir. Kahvaltıda yine  yumurta , bunun dışında taze sıkılmış meyve suyu , bir kaç dilim ekmek ve bir bardak süt ile sağlıklı bir kahvaltı olabilir. Bu şekilde kahvaltılar hazırlanmalıdır.

Fiziksel aktivite ise okul çağı çocuklarında obezitenin önüne geçilebilmesi için ve kas gelişimi için çok çok önemlidir. Çocuklar her zaman fiziksel aktiviteye teşvik edilmeli. Her zaman spora yönlendirilmelidir.

Diğer önemli şeylerden biri ise el yıkama alışkanlığı kazandırılmasıdır. Yemekten önce ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır.

Bir diğer husus ise ; kantinde satılan yiyeceklere çocukların dikkat etmesidir. Açıkta satılan ürünler değil ambalajlı olan ürünler tüketilmesi konusunda çocuklara uyarıda bulunulmalıdır. Gün boyu bedensel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi için öğün atlamamak gerekir.3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde beslenmelerimizi düzenleyebiliriz.

Çocukların sağlığı için şekerli tatlıların yerine sütlü tatlılar teşvik edilmeli. Kızartmalar yerine fırında pişmiş yada haşlanmış yiyecekler verilmeli. Bir diğer şey gazlı içecekler yerine süt , ayran yada taze sıkılmış meyve suları gibi içeceklere yönlendirilmelidir.

Bu hususta en önemli görev ise ebeveynlere düşmektedir. Bu konuda çocuklarımıza hem örnek olmalı hem de sağlıklı beslenme konusunda onları eğitmeliyiz.

 

Sümeyra ÜLKER

Konya Özel Anıt Hastanesi Diyetisyen Uzmanı

Bir Cevap Yazın