Kadın Girişimciler İçin Kosgep Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ev hanımlarına ve iş kuracak bayanlara destek

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları Kosgeb ve diğer kuruluşarın verdiği Kadın Girişimci Kredisi Şartları hakkında bilgi almak için araştırma yapmaktadır.

Kadın girişimciler için iş yeri kurma kredisi veren tek devlet kurumu Kosgeb’dir. Kosgeb her alanda ve her sektörde olduğu gibi girişimci kredisi almak isteyenler için Uygulamalı Girişimci Eğitimi alınmasını ön koşul olarak sunmaktadır. Daha önceden eğitim alan kişilerin bu eğitimleri tekrar almasına gerek yoktur. Fakat eğitim almayan kadın girişimciler eğitim başvurularını, İş-Kur birimlerine ya da bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki Kosgeb merkezlerine, şahsen olarak yapmaları gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi başvurusunda bulunan kadın girişimcilere küçük bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu testler, başvuru yaptığınız il ya da ilçe birimlerine göre 20 ya da 30 arasında yer alan sorulardan oluşmaktadır. Daha evvelden çıkmış olan sınav sorusu örneklerine ilgili İnternet sayfalarından ulaşabilirsiniz. Yapılan testleri başarılı olarak geçen girişimciler Uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazanmış olurlar. Eğitimlerin düzenlenmesi için yeterli başvuru sayısının tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde eğitimler kursiyerlere ücretsiz olarak verilmektedir. Planlı olarak düzenlenen eğitim tarihleri Kosgeb’in resmi sitesi üzerinden vatandaşlara duyurulur. Bu eğitimleri başarılı bir biçimde tamamlayan kadın girişimciler artık iş yerini açabilir pozisyona gelir ve masraflarını karşılamak için Girişimcilik destek programına başvuru yapabilirler.

Kadın girişimcilere hibe ve devlet destekli kredi imkanı

Kosgeb kadın girişimcilere, devlet teşvikli 50 bin TL hibe olanağını sunar. Özellikle ev hanımları için büyük fırsatlar ile sunulur. 50 bin TL hibe kredi içinde bulunduğumuz 2016 yılı içerisinde yürürlüğe girmiş ve başvuruda bulunan vatandaşlara verilmeye başlanmıştır. 2017 yılında da aynı şekilde verilmeye devam edilecektir. Sizler de bu avantajlardan yararlanarak aklınızdaki, hayalinizdeki pastahane, ev yemekleri lokantasını, kafeteryayı, ayakkabı dükkanını, güzellik merkezini, giyim mağazasını, kuaförü ya da tuhafiye gibi aklınıza gelen pek çok dükkan için güzel bir şekilde iş yeri planı hazırlayıp, iş yeri kredisi alabilirsiniz.

Devlet destekli 50 bin TL hibe nasıl alınır?

Bir çok girişimciye olduğu gibi kadın girişimciye de 50 bin TL hibe imkanı tanıyan Kosgeb bu avantajdan yararlanmak isteyenler için, girişimcilerin uygulamalı girişimcilik sertifikalarını almasını ön şart olarak sunmuştur. 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olan ve sertifikası olmayan bütün kadın girişimciler bu kurslara ücretsiz bir biçimde katılım sağlayabilirler. Girişimcilik kursu başvurularını kendinize en yakın Kosgeb ya da İş-Kur birimlerine yapabilirsiniz. Kursun toplam süresi 32 saattir. Ders saati  70’den 32 saate düşürülmüştür.

Bir Cevap Yazın