Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?

Hamilelikte alınan kilonun, kişisel özelliklere bağlı olarak değişiklikler gösterdiğini biliyoruz. Gebelik öncesindeki kilonuz, bebeğinizin erişeceği ağırlık, plasentanın boyutu, genetik özellikleriniz bunda rol oynamaktadır. Ama en önemlisi hamilelik sırasındaki “beslenme” alışkanlıklarınızdır.

Hamilelik öncesindeki boyunuz ve kilonuz arasındaki ilişki, bize sizin normal mi, aşırı kilolu mu olduğunuz hakkında iyi bir fikir vermektedir. Vücut-kitle indeksi (VKİ=BMI) dediğimiz bu oranı hesaplamak basittir. VKİ hesaplamak için kilonuzu boyunuzun karesine bölmeniz gerekir. VKİ=kg/m2. Örneğin boyu 160 cm kilosu 55 kg olan bir kişinin vücut kitle indeksi 1.6×1.6= 2.56   ve  55/2.56= 21,4 şeklinde hesaplanır.

VKİ yaklaşık 19-25 arasında olanlar normal kiloludur.

Vücut Kitle İndeksi
18.5 ‘in altında olanlar – Zayıf
18.5-24,9 arasında olanlar – Normal kilolu
25-29,9 arasında olanlar – Fazla kilolu
30-39,9 arasında olanlar – Obez (şişman)
40 ‘ın üzerinde olanlar – İleri derecede obez

Fazla kilolarınızın hamilelikten önce verilmesini önermekteyiz. Hamilelikten önce dengeli beslenme, egzersizve “akupunktur gibi tamamlayıcı tıp” yöntemleriyle normal kiloya döndükten sonra gebe kalmanızda büyük fayda vardır. Ayrıca, Yüzde 5-10’luk kilo kaybınız bile dramatik bir şekilde yumurtlama ve gebelik şansınızı artırmakta, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi düşürmektedir.

Tüm hamilelik süresince anne adaylarımızın ortalama 12 kilo almasını normal kabul ediyoruz. Hamileliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla 15-17 kilo kadar alabilirler. Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelere de fazla kilo almaları önerilmez ve genellikle 7-8 kilo almaları yeterli kabul edilir.

Gebelikte alınan kiloların yaklaşık 3-4 kilosu bebek, 700 gram-1 kg plasenta yani bebeğin eşi, yaklaşık 700 gram-1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahimin büyümesine bağlı, 1,5-1,8 kg annenin artan kan miktarı, 1 kg büyüyen göğüsler, 1-2 kg annede su depolanmasından  kaynaklanır. Geriye kalanı da yağ depolarıdır.

Hamilelik öncesi kilonuz düşükse, muhtemelen normal ve aşırı kilolu anne adaylarından daha hızlı ve fazla kilo alırsınız.

Hamilelik müddetince, “2 can taşıyorum, 2 kişilik yemeliyim” mantığı doğru değildir, aşırı kilo alınmasına sebep olabilir bu da zararlıdır.

Unutmamalısınız ki, normal sınırlarda kilo alan bir annenin hem gebeliği daha sağlıklı geçecektir; hem doğum normal; daha kolay ve risksiz gerçekleşecektir. Tabii ki, doğumdan sonra normal kilosuna dönmesi de daha kolay olacaktır.

Kilo takibi için çok basit bir önerimiz var:

Kendinize bir tartı alıp, düzenli olarak haftada 1 sabahları, hafif kıyafetlerinizle, kilonuzu ölçünüz. (İlk 3 aydaki kilo alımınız yeterli olmasa bile) 4. Aydan itibaren haftada 250 gram;

6. Aydan itibaren ise 250-400 gram kilo alımınız normal kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın