Yazarlar

Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilmelidir?

Ailelerin en büyük ideallerinden biridir iyi bir çocuk yetiştirmek. Modern pedagojiden faydalanarak birçok alanla ilgili bilgi sahibi olmak veya uzmanlardan yardım almak gerekiyor elbette. Çocuklar büyük oranda ailelerinin aynalarıdır. Nasıl yani? Diyecek olursak, aile içindeki iletişim hangi notada çalıyorsa çocuğun hayatı da ister istemez o nota üzerinden devam edecektir. Ailenin, en başta da annenin çocuğun gelişimsel evrelerinde etkisi büyüktür. Bu yüzden bir annenin makyajı çocuklarıdır, demişimdir. Huzurlu olmayan bir ortamda, ne kadar çabalasanız da çocuğun güven duygusu içinde büyümesini sağlayamazsınız.  Çevresine duyarlı olmayan, paylaşımcı olmayan bir anne-babanın veya sevgiden yoksun bir ailenin çocuğu bu olguları aile içinde kazanmaktan uzak kalacaktır. Çünkü çocuklar küçük yaştan itibaren ailelerini taklit etmeye meyillidirler. Onlardan iyiyi, kötüyü ve doğruyu alma yetisine sahiptirler.

Çocukluk dönemimde kalabalık bir aile içerisindeydim. Yetenekli ve elinden her iş gelen bir annem var. Yetenekli olmanın ve yeni şeyler üretmenin ne kadar keyif verici olduğunu annemden öğrendim. Aynı şekilde benim için dünyanın en mükemmel, gerçekçi, yüreği sevgi dolu olan babam var. İnsanlara karşı anlayışlı olmayı, hayata gerçekçi bakabilmeyi, insanları mutlu etmenin ve sevilmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu, zor durumdaki insanlara yetebildiğince elini uzatan babamdan öğrenmişimdir. Ve benim ilk arkadaşım, karındaşım, aynı canı taşıdığım ablam… İlk oyuncağımı, giysilerimi,  annemi ve babamı, kardeşlerimi, sevgiyi ve saygıyı kısacası her şeyi paylaşmayı ondan öğrendim.  Bu örnekler çoğaltılabilir elbette ki,  çocuklarınızı yetiştirirken, iyi bir çocuk yetiştirmede en önemli etkenin; ailesi olarak öncelikle kendimizin iyi bir insan olması gerekliliğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

Çocuğumuza yaklaşım tarzı olarak;
1) Başarıyla sonuçlanmamış olsa bile çocuğun çabaları takdir edilmelidir. Bu çocuğun kendine olan güvenini ve motive olmasını arttırır.
2) Ailedeki bireylerin, aile içi sorunlarını ve kişisel sorunlarını, başlarına gelen iyi, kötü, komik olayları konuşabileceği bir paylaşım ortamı sağlamak oldukça faydalı olacaktır.
3)Her çocuk diğerinden farklıdır. Kıyaslamak yerine aklınızdaki tek soru ‘’Benim çocuğum için en iyi olan hangisi? Ya da ‘’Çocuğumu mutlu ve başarılı kılacak olan nedir?’’ olmalıdır.
4)Çocuğunuza davranış eğitimi verirken olumlu davranışlara başvurarak istediğiniz davranışların oturmasını sağlayın. Ceza, tehdit gibi yöntemlere başvurmamalısınız.
5) ‘’Beş Kardeş’’ esprisi dahi olsa bile çocuğunuza kesinlikle vurmayınız. Küçük bir dokunuş bile psikolojik olarak kötü bir sonuca gebe olabilir.
6)Öfkelenen bir çocuğu sakinleştirmek için, dikkatini başka bir yere çekmeniz faydalı olabilir. Göz teması ve samimi-sakin bir konuşma şekli de oldukça etkilidir.
7)Çocuğun duygu, düşünce ve inançlarını; açık, dürüst bir şekilde onu incitmeden, aşağılamadan size ifade etmesine izin verin.

İnternette bunlara benzer binlerce kural bulmanız mümkün ama gerçekten deneyen ebeveyn sayısı az. Denediğinizde olumlu sonuç alabileceğinize inanıyorum. Eğer hiçbirini yapamıyorsanız, annenizin babanızın sizi nasıl yetiştirdiğine dönüp bir bakın. Sizde doğurduğu sonuçları düşünün, o günler aklınızda nasıl kalmış onu düşünün. Okuduğunuz her şeyi birebir hayata geçirmeniz mümkün değil. Hata yapabileceğinizi ve çocuklarınızın da hatalar yapabileceğini kabul edin. Onları affedin. Mükemmel çocuk yoktur, çocuk bu ne kadar mükemmel olabilir ki? Hedeflerinizi zorlaştırmadan daha kolay bir yol alın.

Çocuklarınıza her alanda fırsat verin. Çocuğun yaradılışında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırın; Çocuğunuza küçük yaşta kendi işini kendi görme becerisini küçük yardımlarla kazandırmaya çalışın. Bu çocuğa özgüven aşılamanın en etkili yoludur. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında var olan bir yöntemden bahsetmek istiyorum. ‘’Montessori Yöntemi’’ çocukların günlük hayat becerilerini; yaparak, deneyerek, gözlemleyerek, tadarak vs. edinebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem çocuğun günlük hayat becerilerini edinmesini, kendine güvenmesini ve bağımsız hareket etmesini sağlar.

Çocuğun bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimi sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesine bağlıdır. Böyle bir ortamı sağlayan temel topluluk şüphesiz ailedir. Herkes, ailesinin bedensel özelliklerini taşıdığı gibi, düşüncelerini, inançlarını, tutumlarını, davranışlarını da taşır. Çünkü birey bütün bunları çoğu zaman bilinçsizce, ailenin hayatından, uygulamalarından öğrenir.

Ailenin çocuk için önemi sadece onun maddi ihtiyaçlarını karşılamaktan kaynaklanmaz. Çünkü çocuğun maddi ihtiyaçları farklı şekillerde karşılanabilir, fakat aile ortamında sağlanan sevgi ve güven ortamını başka yerlerde sağlamak oldukça güçtür.

Beyza AKSAKER

1 Yorum

Bir Cevap Yazın