Anne Nedir?

Annelik, bir başkası için yaşamaktır. Üstelik kim olduğunu, kim olacağını bilmeden. Kapalı bir hediye kutusu için yorulmak, direnmek, kendi hayatını yaşamaktan vazgeçmek, fedakarlık yapmaktır. Üstelik içinden geçen hedefleri, aklından geçen gelecekleri sadece yutkunarak kalbine gömerek, dışına vurmadan sadece izleyerek yaşamaktır. Kendisine verilen emanete sabırla, bıkmadan usanmadan, kırılmadan hizmet etmektir.
Anne, güvendir. Anlatmak istediğin bir şey olduğu zamanlarda anlatamasan da dizlerine yatabileceğin bir annenin varlığını bilmenin güveni.
Annenin sigortasız bir inşaat işçisinden farkı yoktur aslında, hiçbir güvencesi olmadığı halde çocukları için çalışır ve çaba gösterir. Anneye göre bina gibidir çocuk, bir depremle yıkılsın istemez. Çünkü binanın temeli yıkılırsa eğer o inşaata emek veren işçi de yıkılır. Ve her inşaat işçisinin başında bir usta vardır. O usta ‘’baba’’dır. İnşaat işçisi temellerini birlikte attığı ustaya karşı bile emeğini savunur. Yani annenin bu hassas görevi yerine getirebilmesi için onu rahatlatacak, huzuruna engel olmayacak, ona dışarıdan da olsa desteğini esirgemeyecek birine ‘’eş’’ine çok ihtiyacı olacaktır. Terslenmemek, horlanmamak, onurunun kırılmaması, annenin en çok ihtiyacı olan davranışlardır.
Anne, hayatın odak noktasıdır. Anne karnında bile annenin yediği besinle beslenir çocuk. Anne yalnızca yavrusu olan dişi hayvan ya da çocuğu olan kadın demek değildir. Anne, çocuğunun gökyüzüdür.

Beyza AKSAKER

Yazar Hakkında

admin

3 Comments

  • Düşünceleriniz için teşekkür ediyorum,fedakarlıklar olmasaydı annelik duygusunu ve bir annenin neler çektiğini anlayamazdık. Savaşmaktan vazgeçmediğimiz zaman anne olmaz mıyız? Gönül ister ki tüm anneler sıkıntısız, huzurlu bir hayat yaşasınlar.

  • Beyzacım cok. Beğendim. Yazdıklarını ..anneler. Hayatlarını cocuklar ve eşleri icin yasarlar..keske. Öyle olmasaydı…

Bir Cevap Yazın